Chociaż pojęcia kredytu i pożyczki często używamy naprzemiennie, nie są one tym samym. Pozornie tożsame produkty finansowe różnią się bardzo ważnymi czynnikami. Poznaj najważniejsza różnice między kredytem a pożyczką.
Czym pożyczka różni się od kredytu?
Kredyt jest produktem finansowym, którego może udzielić wyłącznie bank. Pożyczkę z kolei możemy otrzymać zarówno w banku, dowolnej instytucji finansowej, w dowolnej firmie lub od osoby prywatnej. Ponadto kredyt jest rodzajem finansowania, który opiera się wyłącznie o transakcje finansową – wypłacany i spłacany jest za pomocą wskazanej w umowie kwoty pieniężnej. Zasada ta nie dotyczy pożyczek.
Każdy kredyt jest udzielany przez bank odpłatnie – chociaż w zdecydowanej większości przypadków również pożyczki udzielane są za dodatkową opłatą, nie jest ona obowiązkowa. Również od instytucji bądź osób prywatnych zależy, czy sprawdzą one zdolność kredytową osoby, której oferują pożyczkę. W przypadku kredytów istnieje obowiązek oceny ryzyka – sprawdzana jest zdolność kredytowa, wymagane są również zaświadczenia o dochodach lub inna dokumentacja, która uwierzytelnia potencjalnego kredytobiorcę.
Kredyt a pożyczka – podobieństwa produktów finansowych
Wymieniając najważniejsze różnice między kredytem a pożyczką, warto również wspomnieć o podobieństwach. Pożyczkobiorcy, którzy korzystają z usług instytucji pozabankowych powinni pamiętać, że chociaż kwestie prawne dotyczące pożyczek reguluje Kodeks Cywilne, pewne zagadnienia są wspólne dla kredytów i pożyczek. Dotyczy to między innymi prawa do wcześniejszej spłaty pożyczki, jeśli spełnia ona kryteria kredytu konsumenckiego. Pożyczkobiorcy, który spłaci zobowiązanie przed terminem, należy się również zwrot prowizji pożyczki.
Artykuł powstał we współpracy z Kancelarią Finansową Odbierz Pieniądze.
Fot. Shutterstock.