Hasło faktoring odwrotny obiło Ci się o uszy, ale nie wiesz dokładnie, na czym polega? Chcesz wiedzieć, co to takiego? Dowiedz się, czym jest faktoring odwrotny, aby móc wykorzystać go w swojej firmie! Zapraszamy do lektury.
Co to jest faktoring odwrotny?
Tak jak nazwa wskazuje, faktoring odwrotny to przeciwieństwo klasycznego faktoringu. Wykorzystuje się go, aby umożliwić kupcom spłatę zobowiązań w terminie. Taka metoda umożliwia zachowanie płynności finansowej, co usprawnia działanie wielu firm. Sam faktoring odwrotny polega na tym, że faktorant przedstawia odpowiedni dokument. W nim muszą być zawarte informacje o zakupie wystawionym przez sprzedającego. Faktor musi opłacić zobowiązanie przelewem ekspresowym, dzięki czemu faktorant dostarcza pieniądze na czas, czyli zgodnie z ustalonych terminem na dokumencie sprzedaży.
Jakie są plusy faktoringu odwrotnego?
Faktoring odwrotny ma wiele zalet. Na start wysuwa się przede wszystkim zachowanie terminów spłat wszelkich zobowiązań w konkretnych, ustalonych terminach. Dzięki temu faktorant nie nadszarpuje swojej opinii ani relacji ze sprzedającymi. Przekłada się to również na zachowanie płynności finansowej, co ma wpływ na działanie całej firmy oraz wielu jej poszczególnych elementów, np. na termin wykonywanej pracy. Zobowiązania należy następni spłacić, ale przedsiębiorca może to zrobić nawet w kilku ratach. Termin spłaty i wysokość konkretnych rat ustala się pomiędzy firmą faktoringową i faktorantem.
Jak wygląda księgowość faktoringu odwrotnego?
Przedsiębiorca zgodnie z prawem musi wystawiać faktury i dokumentacje dotyczące każdego procesu finansowego, który odbywa się w firmie. Nie inaczej jest w przypadku faktoringu. Ten musi być odpowiednio udokumentowany, aby sprawa była jasna dla każdego urzędu sprawdzającego księgowości firm. Podstawą księgowości faktoringu odwrotnego jest umowa pomiędzy przedsiębiorcą a faktorem. W jej rezultacie faktoring przekazuje faktorowi dokumenty dotyczące kupna danego towaru czy też wykupienia usługi, aby ten opłacił wszelkie koszty zawarte w umowie. W niej zawiera się również informacje o spłacie. Najczęściej kwota zapłaty powiększana jest o prowizję czy odsetki, które ustala się pomiędzy podmiotami. Faktoring odwrotny musi być wpisany w księgach rachunkowych w zobowiązaniach firmy, aby wszystko odbyło się zgodnie z obowiązującym prawem podatkowym. Faktoring odwrotny chętnie jest wykorzystywany przez firmy handlujące z podmiotami zagranicznymi. Co ważne, mogą z niego skorzystać przedsiębiorstwa z różnych branż.
Jakie są koszty faktoringu odwrotnego?
Faktoring odwrotny, jak każdy rodzaj faktoringu, również ma swoje koszty. Te są zależne od ustalonych odsetek i terminu spłaty. Im dłużej będzie się odwlekać z oddaniem pieniędzy, tym większe będą jego koszty. Warto jednak ustalić pomiędzy podmiotami niskie oprocentowanie, aby całość można było łatwo spłacić, zapewniając jednocześnie dalszą płynność finansową firmy.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą AOW Faktoring, która zajmuje się faktoringiem firm małych, średnich i dużych. Ofertę firmy znaleźć można na stronie aow.pl.
Fot. Shutterstock