Pożar to zjawisko wyjątkowo niebezpieczne dla każdego z nas. Bez względu na tom, czy dochodzi do niego w miejscu pracy, czy w domu, zawsze wymaga natychmiastowej reakcji. Pierwszym krokiem jest oczywiście oddalenie się od źródła ognia, jednak co należy zrobić potem? Oto krótki poradnik, który pomoże postąpić właściwie podczas pożaru. Dzięki niemu poznasz znaczenie oznakowania PPOŻ i różne rodzaje gaśnic.
Instalacja alarmowa – pierwszy krok ku bezpieczeństwu
Chcąc zatroszczyć się o komfort pracowników i domowników, warto zainwestować w profesjonalny system przeciwpożarowy. Jego kluczowym elementem jest instalacja alarmowa, która aktywuje się po wykryciu przez czujniki dymu lub źródła ognia. W ten sposób informacja o pożarze trafia niemal natychmiast bezpośrednio do centrali straży pożarnej, która wyrusza na ratunek. Instalacja alarmowa w systemie przeciwpożarowym pozwala na wyjątkowo szybką reakcję profesjonalnej ekipy przeciwpożarowej, a tym samym wpływa na wzrost poziomu bezpieczeństwa użytkowników budynku.
Sprawne hydranty przeciwpożarowe
Kiedy już straż pożarna dotrze pod wskazany adres, bezwzględnie należy zapewnić jej dostęp do źródeł wody. Umożliwiają to sprawne hydranty przeciwpożarowe, w które powinna być wyposażona każda nieruchomość. Hydrantów nie wystarczy jednak tylko zainstalować. Istotne jest umawianie regularnych przeglądów, które przeprowadzają specjaliści. Tylko wówczas możemy mieć pewność, że akcja gaśnicza będzie miała szansę się powieść.
Właściwe oznakowanie PPOŻ
Jednym z najważniejszych elementów ochrony przed pożarem jest zapewnienie możliwości ewakuacji. W tym celu instalowane jest oznakowanie PPOŻ, wspólnie tworzące bezpieczną ścieżkę z dala od źródła ognia. Planując dostosowanie dowolnego budynku do zasad BHP, należy wziąć pod uwagę montaż oznakowania PPOŻ. W jego skład wchodzą m.in.:
- znaki informujące o dostępie do źródła wody lub gaśnicy,
- piktogramy prezentujące kierunek ewakuacji,
- szczegółowa instrukcja omawiająca zasady postępowania w razie pożaru,
- tabliczka informacyjna dotycząca wyjść drzwi przeciwpożarowych.
Właściwe oznakowanie PPOŻ umożliwia osobom zagrożonym pożarem szybką i efektywną ewakuację. Dla członków straży pożarnej są natomiast informacją o obecności niezbędnego sprzętu gaśniczego i innych akcesoriów.
Nabite i gotowe do użytku gaśnice
W większości sytuacji dotyczących pożaru należy bezwzględnie wezwać straż pożarną. Jeśli ogień nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla życia i zdrowia, wskazane jest podjęcie próby jego ugaszenia choćby w niewielkim stopniu. Niezbędna jest do tego sprawna gaśnica. Oczywiście nie wszystkie rodzaje materiałów palnych należy gasić w ten sam sposób. Na przykład płonące urządzenia elektryczne gasimy przy pomocy gaśnicy śniegowej lub proszkowej. Podobnie jak hydranty, gaśnice również podlegają regularnej konserwacji. Jeśli producent nie zalecił inaczej i nie obowiązują odmienne przepisy, przegląd gaśnic powinien się odbywać co roku.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Europoż.