Czasy, kiedy ścieki wpuszczano do rzek lub innych zbiorników wodnych są odległe. Zaobserwowano, że takie postępowanie działa wyłącznie na szkodę środowiska. Brudna woda wylana do jeziora prędzej czy później i tak wróciłaby w tej, czy innej postaci. Zalet oczyszczania ścieków jest za to mnóstwo, a wyróżnić można między innymi zwiększenie zasobów czystej wody. Szczególnie ważne jest oczyszczanie wody i ścieków w zakładach przemysłowych. Jak to wygląda i jakimi sposobami uzdatniana jest woda?
Podstawowe metody oczyszczania ścieków
Oczyszczanie ścieków ma prowadzić do pozbycia się z nich wszystkich zanieczyszczeń, by nie stanowiły zagrożenia dla odbiorców. Metody oczyszczania można podzielić na mechaniczne, chemiczne oraz biologiczne. W wielu przypadkach ścieki przemysłowe nie są przyjmowane przez komunalne oczyszczalnie. W zależności od gałęzi przemysłu mogą mieć różny charakter, więc konieczne jest wstępne lub całkowite oczyszczanie jeszcze na terenie zakładu. To korzystne rozwiązanie, bo odzyskana woda może mieć liczne zastosowania jako woda procesowa czy do nawadniania upraw. Warto dodać, że oczyszczanie wody i ścieków prowadzi do zmniejszenia zużycia nowej wody.
Chemiczne oczyszczanie ścieków i wody w zakładach przemysłowych
Uzdatnianie wody i oczyszczanie ścieków to proces trudny, a jego celem jest poprawa parametrów i jakości wody. Z takim wyzwaniem musi zmierzyć się każda fabryka, ale i gospodarstwo domowe. Na rynku dostępny jest bogaty asortyment produktów, które przyczyniają się do zwiększenia skuteczności procesów oczyszczania. Mowa o chemii standardowej i specjalistycznej. Dobór odpowiednich chemikaliów warto zlecić specjalistom. Tylko wtedy można mieć pewność co do ich skuteczności. W tym zakresie przydatna może okazać się analiza wody i badanie ścieków. Działania związane z oczyszczaniem mogą przyczynić się do zwiększenia wydajności pracy i oszczędności.
Oczyszczanie ścieków i co dalej?
Usługi z zakresu oczyszczania ścieków nie ograniczają się wyłącznie do doradztwa przy wyborze preparatów. Jeśli w danym zakładzie zapotrzebowanie na wodę jest bardzo duże, warto pomyśleć o inwestycji w optymalizację procesu oczyszczania. Nie należy zapominać o nadzorze nad urządzeniami wodno-kanalizacyjnymi. Dzięki temu można dużo wcześniej wykryć ewentualną awarię. Niektóre przedsiębiorstwa decydują się na montaż stacji dozujących do chemii standardowej i profesjonalnej. Możliwości są nieograniczone, a wszystko po to, by zadbać o dobro środowiska.
Nie jest tajemnicą, że oczyszczanie ścieków i uzdatnianie wody bardzo korzystnie wpływa na ekosystem. Dzięki profesjonalnym technologiom oba procesy można przeprowadzić sprawnie i w odpowiednich warunkach.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Antidotum.