Do pracy jako opiekun starszych osób w Niemczech zgłasza się coraz więcej chętnych. To dobry sposób, by podszkolić język, zarobić dobre pieniądze i przekonać się, czy chcielibyśmy za granicę wyjechać na stałe. Jak do każdego zawodu, tak i do tego, trzeba mieć pewne predyspozycje. Co powinna wiedzieć i jakie umiejętności posiadać opiekunka do starszej osoby, szczególnie taka, która wyjeżdża za granicę?
Opieka nad starszymi osobami – co trzeba wiedzieć przed wyjazdem?
To pytanie zadają sobie wszyscy, którzy szykują się do pierwszego wyjazdu lub dopiero zastanawiają się nad podjęciem takiego zlecenia. Poszukiwanie pracy należy zacząć od sprawdzenia agencji, przez którą będziemy się zatrudniać. Zwróć uwagę na pozycję agencji na rynku, czy zajmuje się tym od lat. Gdy już upewnisz się, że firma, którą znalazłaś, jest profesjonalną agencją, pojedź do biura i porozmawiaj z pracownikiem.
Wspólnie wybierzcie zlecenie, które najbardziej Ci odpowiada. Jeśli nie masz żadnego doświadczenia w opiece nad seniorami, na początek wybierz mniej wymagające zlecenie, nawet za nieco mniejszą stawkę niż inne. Po przewalutowaniu i tak przywieziesz sporo pieniędzy, a lżejsza praca na początek pozwoli nabrać Ci doświadczenia i pewności siebie.
Pracownik agencji powinien udzielić Ci jak najdokładniejszych informacji o stanie zdrowia osoby, do której jedziesz. Dzięki temu będziesz mogła poczytać o danej chorobie – jaką dietę trzeba stosować i na co szczególnie zwrócić uwagę.
Opiekunka do starszej osoby w Niemczech – jaki poziom języka jest wymagany?
Niektórzy taki wyjazd traktują jako okazję do zarobku, ale i szansę podniesienia poziomu języka. Dla innych bariera językowa stanowi największe wyzwanie. W większości agencji dostępne są zlecenia, do których potrzebny jest różny poziom znajomości języka. Najczęściej wymagana jest przynajmniej podstawowa komunikatywność. Oznacza to, że wystarczy mieć minimalny zasób słownictwa i znać podstawowe zwroty. Oczywiście opiekunka do starszej osoby, która przyjmie takie zlecenie, zarobi trochę mniej, niż osoba, która może pochwalić się wyższymi poziomami języka niemieckiego. Więcej niż komunikatywny niemiecki wymagany jest zazwyczaj, gdy senior, do którego jedziemy, jest osobą rozmowną i rodzina pragnie, by jej opiekun dotrzymywał jej towarzystwa, np. na wspólnych spacerach.
Opieka nad seniorami – nie jest wymagana wiedza medyczna
Opiekun starszej osoby odpowiedzialny jest za utrzymanie higieny. W zależności od stanu zdrowia podopiecznego do obowiązków opiekunki należy mycie ciała, zmiana pampersów, pomoc w załatwianiu potrzeb fizjologicznych czy pielęgnacja ciała maściami przeciwodleżynowymi. Jednak opieka medyczna czy pielęgniarska nie będzie należeć do Twoich obowiązków, dlatego nie musisz posiadać specjalistycznej wiedzy. Jeśli taka opieka jest potrzebna, do seniora przyjeżdża osoba o odpowiednich kwalifikacjach.
Przed wyjazdem dowiedz się także, jaki bagaż możesz ze sobą zabrać, a także, w jakich warunkach będziesz mieszkać. Dzięki temu spakujesz potrzebne rzeczy i niczego Ci nie braknie. Im lepiej przygotujesz się do wyjazdu, tym praca będzie łatwiejsza. Powodzenia!