Praca opiekunki za granicą – czy warto?
No właśnie! Wiele osób wyjeżdża z kraju w poszukiwaniu lepszego jutra i lepszego bytu za granicą. Bardzo popularną formą pracy jest wejście w rolę opiekuna czy opiekunki osób starszych. Jest to dobrze płatna praca, która oprócz korzyści finansowych z tytułu wypłaty, generuje korzyści z tytułu braku opłat za mieszkanie czy wyżywienie. Zazwyczaj osoby opiekujące się osobami starszymi, mieszkają wraz z nimi w ich mieszkaniach lub domach. To właśnie ten czynnik (najczęściej) jest decydującym w kwestii wyboru pracy opiekunki, jako miejsca docelowej pracy za granicą.
Opieka wcale nie jest taka prosta
Jeśli ktoś decyduje się na wyjazd za granicę i podjęcie tej trudnej, wymagającej pracy, nie mając merytorycznego i technicznego wsparcia, może bardzo szybko się przekonać, że opiekowanie się drugim człowiekiem (i to posługującym się innym językiem) nie należy do najłatwiejszych zadań. I choć zazwyczaj jest to praca bardzo dobrze opłacana, nie jest to praca, za którą ciągną tłumy. Dlaczego? Starsi ludzie mają swoje przyzwyczajenia, schorzenia oraz liczne nastroje, do których potrzeba nie raz ogromnej cierpliwości i sporej dawki empatii. W innym razie nasz układ nerwowy, zazwyczaj nadwątlony przez długotrwałe poszukiwanie pracy oraz podejmowanie trudnej decyzji o wyjeździe, nie wytrzymuje presji. Znając szczątkowo język obcy, możemy nie rozumieć podopiecznego, a jeszcze gdy osoba ta ma problemy ze zgryzem i już nie wystarczająco wyraźnie mówi, to już w ogóle pojawia się problem, którego tak naprawdę nikt nie może rozwiązać. Osoby zajmujące się opiekowaniem osobami starszymi są o tyle w trudnej sytuacji, że muszą się (koniecznie!) wielu rzeczy dowiedzieć o zdrowiu, lekach, pielęgnacji. Każda osoba wymagająca stałej opieki zażywa medykamenty, za których odpowiednie przyjmowanie jesteśmy odpowiedzialni. Ogólnie problem pracy opiekuna osób starszych leży w odpowiedzialności – to ona jest tu kluczem do sukcesu. Osoby o altruistycznym i empatycznym usposobieniu z pewnością znacznie lepiej radzą sobie na takich stanowiskach. Szybciej się uczą i dzięki wrodzonej chęci pomocy innym lepiej dają sobie radę. Także o cierpliwość takich osób nie musimy się martwić.
Wsparcie merytoryczne, techniczne, prawne
Dziś, aby zatrudnić się legalnie na stanowisku opiekunka osób starszych, należy znaleźć odpowiednią agencję pośrednictwa pracy (najlepiej taką, która specjalizuje sie w opiece nad osobami starszymi). Taka agencja dostarcza Klientom zza granicy wykwalifikowanych i sprawdzonych pracowników z Polski! Jest również odpowiedzialna za komunikację i bezpieczeństwo obydwu stron. Wiele z takich agencji organizuje specjalistyczne kursy i szkolenia, mające psychicznie i mentalnie przygotować opiekunów do pełnienia swoich funkcji. Jedną z takich agencji pośredników, jaką poznałam, jest agencja Samaris – http://samaris24.eu. Dlaczego warto skorzystać z usług agencji zanim się wyjedzie za granicę? Przede wszystkim firmy takie są przekaźnikiem informacji – zbierają oferty, przygotowują pracowników, podpisują stałe umowy o pracę. Zapewniają również bezpłatne zakwaterowanie i wyżywienie oraz – co ważne, dbają o dojazd na miejsce zlecenia. Agencje pośrednictwa pracy przede wszystkim dbają o to, by praca opiekuna osób starszych była w pełni legalna, a osoby, jakie są zatrudniane, posiadały ubezpieczenie.
Praca opiekuna osób starszych jest pracą bardzo korzystną finansowo i ciekawą dla osób o altruistycznym podejściu do życia. Osoby, które podejmują takie wyzwanie powinny mieć określone cechy osobowości, nie jest to praca dla każdego.