Jeśli pracujesz z chemikaliami, musisz nosić okulary ochronne laboratoryjne. Skutecznie chronią przed rozpryskami chemicznymi, dlatego potraktuj je jako podstawowy element stroju roboczego. Zastanawiasz się, jak wybrać odpowiedni model? Skorzystaj z naszych podpowiedzi!
Jak chronić wzrok w laboratorium?
Każdy, kto pracuje w laboratorium chemicznym, potrzebuje dobrej pary okularów ochronnych. Idealnie dopasowują się do twarzy, dzięki czemu nie ma przerw między nimi a skórą. W ten sposób chronią wzrok w każdej sytuacji. Okulary ochronne laboratoryjne powinny spełniać określone normy bezpieczeństwa.
Niektóre modele mają otwory wentylacyjne, które dobrze odprowadzają wilgoć. Dzięki temu okulary są mniej podatne na zaparowanie. Z drugiej strony otwory wentylacyjne mogą stanowić zagrożenie. Istnieje bowiem ryzyko, że przedostaną się przez nie płyny i wilgoć.
Jeśli pracujesz w trudnych warunkach, poszukuj okularów ochronnych laboratoryjnych przeciwbryzgowych. Proponowane modele zazwyczaj zawierają pośrednie otwory wentylacyjne. Nie są tak odporne na zaparowanie jak okulary z wentylacją bezpośrednio, ale dobrze sprawdzą się przy pracy z płynami. Wybierając takie gogle, nie musisz się martwić, że niebezpieczne ciecze przedostaną się do oczu.
Jak wybrać okulary ochronne laboratoryjne?
Najpierw sprawdź, czy wybrane okulary spełniają normy bezpieczeństwa. Następnie zwróć uwagę, jak dopasowują się do twarzy. Upewnij się, że nie ma żadnych luk między okularami a policzkami, skroniami i czołem.
Poruszaj kilka razy głową. Jeśli zauważysz, że okulary ochronne laboratoryjne się ześlizgują, koniecznie poszukaj innego modelu. Z drugiej strony pamiętaj, że gogle nie mogą być za ciasne. Dodatkowo upewnij się, że widzisz w nich wyraźnie, bez jakichkolwiek zniekształceń na krawędziach. Jeśli znalazłeś dobrze dopasowane okulary, zastanów się, czy czujesz się w nich wygodnie. W końcu będziesz je nosił przez cały czas, gdy jesteś w laboratorium.
Jak dopasować gogle ochronne do okularów korekcyjnych?
Wybór odpowiednich gogli stanowi spore wyzwanie dla osób, które noszą okulary. Jeśli możesz, załóż wtedy soczewki kontaktowe. Jeżeli takie rozwiązanie nie wchodzi w grę, poszukaj okularów ochronnych laboratoryjnych, wykonanych w technologii OGT.
Prezentowane modele chronią wzrok przed uderzeniem, unoszącym się kurzem, cząstkami stałymi i odpryskami. Ponadto doskonale współgrają z okularami korekcyjnymi. Zwykle zawierają bezbarwną, nie parującą szybkę, która jest odporna na zarysowania i działanie chemikaliów. Takie gogle dobrze dopasowują się do głowy, ponieważ umożliwiają regulację kąta nachylenia szybki i długości zauszników.
W nowoczesnych laboratoriach badawczo-rozwojowych zagrożenie wzroku przybiera różne formy. W związku z tym należy podjąć dodatkowe środki ostrożności, by go chronić. Okulary ochronne laboratoryjne są tak lekkie i wygodne, że po pewnym czasie większość pracowników nawet ich nie czuje.
Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem internetowym BHPSTAR.PL