Panująca na całym świecie pandemia koronawirusa zmieniła nasze codzienne nawyki. Nasze dni wyglądają inaczej niż przed wybuchem pandemii. Nie widujemy się w dużym gronie znajomych, relacje towarzyskie przenieśliśmy w dużej mierze do wirtualnego świata, podobnie zresztą jak zakupy. Wiele firm zdecydowało się na działanie zdalne, a pracownicy przenieśli się z biur i open space do własnych mieszkań. Urządzając biuro w domu zwracamy baczną uwagę na jego umeblowanie – wygodne i odpowiednie dla kręgosłupa, ergonomiczne biurko. Tymczasem rzadko myślimy o tym, czym oddychamy. To w pełni zrozumiałe – dla znacznej części z nas jest to sytuacja zupełnie nowa, a zwykle za takie aspekty techniczne związane z warunkami w budynku byli odpowiedzialni pracodawcy.
Co ma wpływ na jakość powietrza w domu?
Dom kojarzy się z bezpieczeństwem, spokojem, ostoją, twierdzą, która chroni nas przed zewnętrznym światem. Przez to możemy stracić czujność i podchodzić do wszystkiego, co z domem związane bezkrytycznie. Tymczasem powietrze w domu może być gorszej jakości niż w biurze… Pamiętajmy, że każdy człowiek wytwarza w czasie oddychania dwutlenek węgla. Do tego wszystkie sprzęty – meble, sprzęty elektroniczne, ściany, czy podłogi wydzielają substancje związane z użytymi klejami, farbami czy materiałami, z jakich zostały wykonane. Najgroźniejszą substancją jest formaldehyd obecny w większości wyposażenia domu. Negatywnie na jakość powietrza może także wpływać zawarta w nim para wodna. Zarówno zbyt niska, jak i zbyt wysoka wilgotność powietrza mogą negatywnie wpływać na nasze zdrowie. Tak – bo jakość powietrza ma bezpośredni wpływ na to, jak się czujemy, na naszą wydajność, a także odporność na infekcje!
Rekuperacja w domu podczas pracy zdalnej
Przenosząc biuro do domu, należy obowiązkowo pomyśleć o odpowiedniej wentylacji. Idealnym rozwiązaniem będzie rekuperacja. W instalacji montowane są odpowiedni filtry, dodatkowo oczyszczające powietrze pobierane z zewnątrz – to ma ogromne znaczenie w momencie, gdy na zewnątrz jest problem ze smogiem. Spędzając większość dnia w domu możemy spodziewać się wyższych rachunków za prąd, a także ogrzewanie. W domu z rekuperacją istnieje szansa na zmniejszenie kosztów ogrzewania, ponieważ w procesie wymiany powietrza zostaje odzyskane ciepło. Nie ma więc konieczności ponownego ogrzania świeżego powietrza.
Prawidłowa instalacja wentylacyjna to inwestycja na przyszłość. Przebywając we wnętrzu, w którym jest systematycznie wymieniane powietrze poczujemy się lepiej, będziemy mieć więcej energii i będziemy bardziej wydajni!
Artykuł powstał przy współpracy z Centrum Rekuperacji z Łodzi.
2 thoughts on “Jakość powietrza w domu a praca zdalna”