Jeszcze stosunkowo niedawno jedynym dostępnym rodzajem sprężarkowni były sprężarkownie stacjonarne. Obecnie inwestorzy mogą jednak zdecydować się również na wariant kontenerowy. Jakie są najważniejsze zalety tej technologii? Czy użytkowanie instalacji opartej na sprężarkowni kontenerowej w znaczący sposób odbiega od stacjonarnych rozwiązań? Te kwestie omawiamy poniżej.
Najpoważniejszym minusem sprężarkowni stacjonarnej jest z całą pewnością brak możliwości łatwego transportu urządzeń i użytkowania ich w różnych miejscach. Szczególnie duże znaczenie ma to w przypadku lokalizacji, w których nie przewidziano korzystania z instalacji pneumatycznej i z tego względu są one nieprzystosowane do montażu sprężarkowni. Brak mobilności jest może też okazać się poważną przeszkodą, jeśli sprężone powietrze potrzebne jest tylko do realizacji pojedynczych zleceń.
Na sprężarkownię kontenerową warto postawić nie tylko ze względu na mobilność. Dla większości użytkowników równie ważnym aspektem jest na pewno wydajność. Pod tym względem rozwiązania kontenerowe nie odbiegają od stacjonarnych. Ważnym atutem jest też trwałość i odporność na niekorzystne warunki. Kontenery chronią urządzenia przed opadami, kurzem i promieniowaniem UV. W ich wnętrzu cały sprzęt jest stabilnie zamocowany, co pozwala uniknąć ewentualnych problemów związanych z transportem.
W zależności od potrzeb inwestora, sprężarkownie kontenerowe mogą być dodatkowe wyposażone w zabezpieczenia przeciwogniowe, systemy klimatyzacji i ogrzewania, izolację termiczną, czerpnie powietrza, alarmy czy urządzenia do monitoringu i zarządzania pracą sprężarek.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą ATOMIZAIR
Fot. ATOMIZAIR