Jakie badania musi przejść operator żurawia wieżowego? Wyjaśniają eksperci ze Studia Badań Psychologicznych i Psychoterapii Auto-Sugestia
Operator żurawia wieżowego to wykwalifikowany pracownik, który wykonuje prace związane z obsługą tego typu maszyn na placach budowy, w zakładach przemysłowych, na kolei, w stoczni oraz na placach składowych drewna. Aby móc wykonywać swoje obowiązki w bezpieczny sposób, operator musi przejść szereg badań lekarskich, które mają na celu upewnienie się, że jest on w pełni sprawny fizycznie i psychicznie oraz że posiada odpowiedni poziom umiejętności.
Praca operatora żurawia wieżowego nie należy do łatwych. Obarczona jest ryzykiem upadku z wysokości, porażenia prądem lub też urazami spowodowanymi spadającymi przedmiotami albo częściami samej maszyny będącymi w ruchu. Jako że jest to praca wykonywana w zmiennych warunkach atmosferycznych, może być przyczyną wielu problemów zdrowotnych. Operator nie tylko musi udokumentować swoje doświadczenie i umiejętności poprzez ukończenie odpowiednich kursów i szkoleń, ale także wykazać się dobrym zdrowiem.
Jakie są wymagania dotyczące badań lekarskich dla operatorów żurawi wieżowych?
Operatorzy żurawi wieżowych muszą przejść badania lekarskie, aby uzyskać uprawnienia do obsługi tego typu maszyn. Badanie powinno być wykonane przez lekarza medycyny pracy lub innego upoważnionego specjalistę medycyny. Obejmuje badanie wysokościowe oraz testy psychologiczne. Badania wysokościowe sprawdzają sprawność psychomotoryczną. Lekarz ocenia ogólny stan zdrowia pracownika, a następnie kieruje go na badania specjalistyczne – okulistyczne, laryngologiczne z oceną błędnika i neurologiczne. Podczas takich badań zwraca się uwagę na narząd równowagi i słuchu, zdolność prawidłowej oceny odległości i rozpoznawania barw, ostrość widzenia, a także widzenie przestrzenne. Badania z psychotechniki obejmują ankiety i testy osobowości, a także testy sprawności umysłowej, podzielności i koncentracji uwagi oraz testy aparaturowe, czyli badanie czasu reakcji, oceny prędkości, koordynacji wzrokowo-ruchowej. Wyniki badań powinny być zgodne z wymaganiami określonymi przez odpowiednie organy regulacyjne.