Domy modułowe to rozwiązania, które cieszą się rosnącą popularnością. W jaki sposób powstają? Jakie są ich zalety? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.
W jaki sposób powstają domy modułowe?
Budynki modułowe znane również jako domy z komponentów to obiekty, które funkcjonalnością nie odbiegają od tradycyjnych budynków. W jaki sposób powstają? Otóż, są produkowane w wyspecjalizowanych fabrykach, a na miejscu budowy dochodzi jedynie do łączenia konkretnych elementów. W efekcie jest to najszybsza ze znanych obecnie technologii budownictwa, a same domy modułowe mogą być gotowe do zamieszkania nawet w kilka, czy kilkanaście dni (w zależności od projektu). Z czego powstają? Jest to drewniana lub stalowa konstrukcja szkieletowa z odpowiednim wypełnieniem. Wykonanie ocieplenia oraz elewacji sprawia, że z zewnątrz niczym nie odbiegają od tradycyjnych budynków. W przypadku domów modułowych całorocznych konieczne jest wykonanie odpowiedniego fundamentu, na którym usytuowany zostanie budynek.
Zalety domów z komponentów
Domy z komponentów to rozwiązania, które mają wiele zalet. Poza wspomnianą już szybkością budowy należy zaliczyć do nich przede wszystkim energooszczędność, dzięki której tego typu budynek jest tani w użytkowaniu. Zaletą z pewnością jest fakt, że domy modułowe można budować praktycznie wszędzie (na skalistym, czy piaszczystym podłożu), co wynika z faktu, że dzięki zastosowanej technologii nie pękają oraz nie osiadają.
Podsumowując należy stwierdzić, że domy z komponentów to rozwiązania przyszłości, których popularność w najbliższych latach z pewnością będzie rosła. Wynika to z uniwersalności oraz szybkości ich budowy.
Fot. Shutterstock