Czym jest INTRASTAT i jakie są jego konsekwencje?

Najważniejszy jest porządek

System Intrastat działa na terenie wszystkich krajów Unii Europejskiej od 1993 roku. Zastąpił on dotychczasowy dokument odprawy celnej SAD. Wprowadzenie takiego systemu było konieczne w momencie zniesienia granic celnych. W Polsce system ten wprowadzono w 2004 roku, w momencie przystąpienia naszego kraju do UE.

Na czym tak naprawdę polega system Intrastat?

Obowiązujący na terenie Unii Europejskiej system Intrastat to system statystyki handlu i obrotu towarem między państwami członkowskimi. Ujmując sprawę prościej, Intrastat gromadzi informacje na temat odbywającego się na terenie UE handlu. Kumuluje dane zarówno od dostawcy jak i od odbiorcy towaru.

Kogo obejmuje Intrastat?

W zasadzie łatwiej wymienić kto od deklaracji Intrastat jest zwolniony. Nie muszą dbać o nią jedynie osoby prywatne, nie będące płatnikami VAT. Z obowiązku podawania informacji do systemu mogą być też zwolnione podmioty, których wartość obrotów w ciągu roku nie przekracza tak zwanego progu podstawowego. Pozostali czyli:droga1

  • Osoby fizyczne
  • Osoby prawne
  • Organizacji nie mające osobowości prawnej
  • Podmioty będące płatnikami VAT

Warto pamiętać o tym obowiązku i dotrzymywać terminów składania deklaracji Intrastat. Dobrze jest też wypełnić je rzetelnie, aby uniknąć błędów i pomyłek. W przeciwnym razie musimy przygotować się na kary finansowe. W Polsce działają profesjonalne Agencje Celne takie jak ta http://intra-stat.pl/oferta, zajmujące się pełną reprezentacją podmiotów w ramach systemu Intrastat.

 

2 Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*