W zależności od materiału, jaki chcemy poddać obróbce, jego parametrów oraz efektów, na jakich nam zależy, do dyspozycji mamy kilka metod cięcia. Najczęściej stosowane to cięcie laserem oraz cięcie wodą. Jakie są największe różnice między tymi technologiami?
Cięcie laserem czy wodą – jakie czynniki należy wziąć pod uwagę, wybierając technologię cięcia?
Przy wyborze technologii cięcia należy wziąć pod uwagę materiał. Zarówno laser, jak i water-jet mają szeroki zakres możliwości, jednak istnieją materiały, z którymi laser sobie nie poradzi. Należą do nich między innymi włókna węglowe. Również grubość materiału ma duże znaczenie. Co do zasady im cieńsze komponenty, tym cięcie laserem będzie lepszym wyborem. Jednak nowoczesne maszyny (np. Tru Laser Tuba 5000) do laserowego cięcia radzą sobie bardzo dobrze również z grubymi elementami z metalu.
Cięcie laserem a water-jet – różnice w technologiach cięcia
Ogromnym atutem cięcia laserem jest precyzja tej technologii – laser tnie z dokładnością do 0,001”, co w porównaniu do 0,003” w przypadku cięcia wody daje dużą przewagę. Ponadto laserowe cięcie nie pozostawi gradu na krawędziach. Również w tym przypadku nowoczesne urządzenia pozwalają zredukować pewne niedociągnięcia, które widoczne były przy cięciu laserem grubych rur maszynami starszej generacji. Laser wyróżnia się także większą wydajnością – cięcie nim zajmuje mniej czasu niż cięcie wodą.
Wybierając technologię cięcia, należy uwzględnić wszystkie czynniki. Warto wziąć również pod uwagę standardy i wyposażenie firmy, której zleca się cięcie poszczególnych materiałów. Parametry maszyn mogą znacząco się różnić, co przekłada się bezpośrednio na jakość oferowanych usług. Dobrym rozwiązaniem jest również zlecenie prac firmie, która oferuje kompleksowe usługi – pozwala to zoptymalizować czas i koszty produkcji.
Artykuł powstał we współpracy z firmą New Cut.
Fot. Shutterstock.