Wszędzie tam, gdzie panują trudne warunki pracy, np. w górnictwie, kolejnictwie, wojsku i przemyśle stosowane są sprężarki olejowe. Zapewniają one wysoką efektywność pracy. Warto dowiedzieć się więcej na ich temat i poznać zalety ich stosowania.
Sprężarki olejowe – co warto wiedzieć?
Sprężarki olejowe są wyposażone w tłoki, które wymagają smarowania. Dzięki zastosowaniu oleju nie powstaje zbyt duże tarcie. Przy pracy ze sprężarką olejową może się zdarzyć, że do sprężonego powietrza dostanie się niewielka ilość oleju. Jest jednak duża zaleta zastosowania oleju w sprężarce, a mianowicie dzięki temu tłok może dłużej działać sprawnie, a na pewno jest trwalszy niż w przypadku systemów bezolejowych. Warto dowiedzieć się, do jakich prac nadaje się sprężarka olejowa. Otóż jest niezbędna do zasilania urządzeń pneumatycznych. Przydaje się do pompowania kół, a także do pistoletów w zakładach blacharskich i lakierniczych. Należy pamiętać, że olej w sprężarce należy wymieniać regularnie i powinno mieć to miejsce po każdych 500 godzinach pracy.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze sprężarki olejowej i jakie jest jej zastosowanie?
Sprężarki olejowe powinny być dobrane pod względem wielkości zbiornika. Jednak czasem mniejszy zbiornik może być bardziej wydajny. Sprężarki mogą mieć różnorodne zastosowanie. Jednym z nich jest malowanie powierzchni karoserii. Oczywiście można wykorzystywać je do szeregu innych prac w przemyśle, ale i wojsku. Warto wiedzieć, że sprężarki olejowe nie mogą działać bez przerwy i muszą pracować w określonym cyklu. Jednostopniowe mogą pracować w cyklu 40/60%, a dwustopniowe – 60/40%. To oznacza, że przy biorąc pod uwagę godzinę zegarową sprężarka może pracować 24 minuty przy 36 minutach odpoczynku, jeśli chodzi o jednostopniową albo 36 minut pracować przy 24 minutach odpoczynku w przypadku sprężarki dwustopniowej.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Atomizer.
Fot. Shutterstock