Oznaczenia, które można spotkać na opakowaniach olejów silnikowych, są dla wielu kierowców prawdziwą zagadką. SAE, API i ACEA to nazwy klasyfikacji olejów. Przekonajmy się, co oznaczają poszczególne skróty oraz co warto o nich wiedzieć.
Klasyfikacje olejów silnikowych – o czym mówią?
SAE (Society of Automotive Engineers – Stowarzyszenie Inżynierów Motoryzacji) to pierwsza z klasyfikacji, którą można znaleźć na etykiecie oleju silnikowego. Obejmuje ona 14 klas lepkości oleju: 6 zimowych (0W, 5W, 10W, 15W, 20W, 25W) oraz 8 klas letnich (W8, W12, W16, W20, W30, W40, W50, W60). Najczęściej można spotkać się z olejami wielosezonowymi o oznaczeniu 5W30 lub 5W40. Czym jest lepkość? Parametr ten określa szybkość przepływu oleju w danej temperaturze.
API (American Petroleum Institute – Amerykański Instytutu Nafty) to klasyfikacja jakości olejów silnikowych w zależności od typu silnika. Oleje do benzynowych jednostek napędowych oznaczane są literą S, natomiast Diesla – C. Do liter tych dopisywane są kolejne, im dalsza litera alfabetu, tym wyższa jakość oleju, np. SL czy CS.
Europejska klasyfikacja ACEA również mówi o jakości olejów. W tym przypadku mamy następujące oznaczenia: A – dla silników benzynowych, B – dla silników Diesla, C – oleje „low saps” do silników benzynowych i Diesla w samochodach przystosowanych do nowych norm czystości spalin, E – oleje do silników Diesla w autach ciężarowych.
Olej silnikowy wysokiej jakości do zadań specjalnych – 5W30 Valvoline
5W30 Valvoline SynPower to świetny przykład oleju syntetycznego, który według powyższych klasyfikacji ma bardzo dobre właściwości. Zalecany jest w szczególności w przypadku samochodów z grupy Ford. 5W30 Valvoline wzbogacony jest w składniki redukujące tarcie, dzięki czemu zapewnia większą wydajność silnika, uwalniając jego maksymalną moc. Olej ten dodatkowo utrzymuje jednostkę napędową w ponadprzeciętnej czystości, zapewnia znakomite chłodzenie oraz poprawia wytrzymałość powłoki olejowej. Ważne jest także to, że redukuje zużycie paliwa oraz emisję spalin. Jego parametry przewyższają standardowe oleje silnikowe.Artykuł powstał przy współpracy z firmą Najlepsze Oleje – najlepszeoleje.pl/
Fot. Shutterstock