Chociaż próżnia kojarzona jest z kosmosem, to jej wykorzystanie w przemyśle jest powszechne. Czym jest próżnia? Najprościej mówiąc, jest to przestrzeń, w której znacznie zmniejszono liczbę cząsteczek gazu w porównaniu do atmosfery. Obszar przestrzeni próżni nie zawiera cząstek materialnych. Bez próżni wiele firm nie mogłoby funkcjonować, a procesy produkcyjne byłby znacznie trudniejsze. Ta technika próżniowa wykorzystuje podciśnienie jako czynnik roboczy.
Zastosowanie próżni w przemyśle
W warunkach przemysłowych próżnia wykorzystywana jest do takich czynności jak budowa urządzeń przeznaczonych do manipulowania i przenoszenia i transportowania. Technika próżniowa opierająca się na podciśnieniu jest stosowana w przetwórstwie spożywczym, produkcji opakowań i formowaniu tworzyw sztucznych, przy obróbce materiałów ceramicznych, budowlanych, szklanych, papierniczych i wielu innych. Wykorzystuje się ją także do powlekania próżniowego, co odgrywa istotną rolę w przemyśle samochodowym, elektronicznym, przy produkcji AGD, czy zabawek.
Elementy i urządzenia dodatkowe
Technika próżniowa wymaga różnego rodzaju elementów. Niezbędna jest komora próżniowa, pompy próżniowe, eżektory, przyłącza obrotowe, połączenia śrubowe, wyłączniki ciśnieniowe, przewody odciągowe, manometry, zbiorniki na podciśnienie, reduktory i wiele innych. Wiele systemów próżniowych wykorzystuje lub dmuchawy Rootsa. Niezbędne urządzenia dodatkowe w tej technice to przyssawki, ssawki i chwytaki. Są one potrzebne do transportu elementów w procesie produkcyjnym.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą TECHEM – http://sprezarki-techem.com.pl/.
Fot. Shutterstock