Firmy, które zajmują się handlem międzynarodowym, swoją działalność muszą prowadzić zgodnie z przepisami w Polsce oraz wszystkich krajów, przez które transportowany jest towar. Nad prawidłowym wypełnianiem wszelkich formalności powinny czuwać specjaliści, którzy dobrze znają wszystkie potrzebne przepisy. Firmy mogą także skorzystać z pomocy profesjonalnych agencji celnych, które świadczą usługi w zakresie prawa celnego. Na jaką pomoc możemy liczyć? I jak wybrać dobrą agencję celną?
Skład celny – magazyn towarów, które czekają na wjazd do kraju
A usług agencji celnych bardzo chętnie korzystają przede wszystkim duże firmy, które obracają dużymi ilościami towarów oraz dużymi kwotami. Dzięki dobrej organizacji pracy można zoptymalizować koszty. W jaki sposób? Zamawiając jeden transport z wieloma sztukami małych części samochodowych, można większość towaru zatrzymać na składzie celnym, a cło zapłacić tylko za część, nie mrożąc gotówki. Gdy sprzedamy towar, wykupujemy resztę, a za transport płacimy tylko raz.
Deklaracje Instrastat, świadectwa pochodzenia towaru, procedura dopuszczenia do obrotu
Agencja celna zajmuje się dopełnianiem wszelkich formalności, o których musi pamiętać każdy przedsiębiorca. Deklaracje Intrastat muszą składać ci, którzy przekraczają próg obrotu towarami, podany przez prezesa GUS. Nie wiąże się to z wieloma trudnymi procedurami – dane, jakie należy podać zbierane są niezależnie od obowiązku wypełniania deklaracji Intrastat. Najważniejsze, by śledzić progi statystyczne oraz by co miesiąc przesyłać odpowiednią deklarację. Może to robić bezpośrednio właściciel firmy lub osoba przez niego upoważniona, np. agent celny.
Ponadto agencje celne zajmują się wystawianiem potrzebnych dokumentów, takich jak świadectwa pochodzenia towaru czy wniosków o dopuszczenie towaru do obrotu (np. do SANEPIDU). W zależności od potrzeb firmy i spisanej umowy, agencja celna pomoże nam w każdej procedurze związanej z handlem międzynarodowym, zarówno na terenie Unii Europejskiej i w strefie Schengen, jak i poza ich granicami.
Oczywiście agencje celne zajmują się odprawami celnymi, a także składaniem wniosków i odwołań do organów celnych.
Dodatkowe usługi agencji celnej – kompleksowa obsługa firmy
Część agencji celnych prowadzą także outsourcing w szerszym zakresie. Specjaliści pomagają znaleźć swoim Klientom kontrahentów czy nowych partnerów gospodarczych. Często można także liczyć na doradztwo w zakresie pozyskiwania funduszy europejskich oraz zarządzania firmą. Z takich benefitów chętnie korzystają małe, średnie i duże przedsiębiorstwa, które chcą nieustannie się rozwijać, optymalizując koszty.
Na zwrócić uwagę, wybierając agencję celną?
Podatki, deklaracje, odprawy celne i inne formalności związane z prawem gospodarczym czy celnym wymagają dużej wiedzy, minimum doświadczenia i dużego zaangażowania od osoby, na której spoczywa ta duża odpowiedzialność. Dlatego przed podpisaniem umowy należy sprawdzić agencję celną, z którą chcemy nawiązać współpracę. Przede wszystkim powinna ona posiadać certyfikat AEO, który jest świadectwem profesjonalizmu. Certyfikowane agencje celne, w zamian za odciążenie służb celnych, mają przywileje:
- Priorytetową obsługę wniosków i zgłoszeń celnych
- Odrębne miejsca do obsługi oraz oddzielne pasy ruchu
- Możliwość składania deklaracji skróconych, podawania mniejszych ilości danych
- Mniej kontroli fizycznych i dokumentów
- Możliwość przeprowadzenia kontroli poza kolejnością, gdy jest to niezbędne
Współpraca z profesjonalną agencją celną nie tylko przyspiesza procedury, ale także odciąża przedsiębiorcę, który prowadząc firmę opierającą się na handlu międzynarodowym, musi pamiętać o wielu obowiązkach. Dopełnianie wszystkich formalności, pilnowanie terminów i inne możliwości, jakie oferuje agencja celna to niepowtarzalna szansa rozwoju dla każdej firmy.