Montaż instalacji rekuperacji to dość skomplikowany proces. Oczywiście istnieje wiele czynności podczas wykańczania domu, które może wykonać nawet mało doświadczony miłośnik majsterkowania, jednak rekuperacja zdecydowanie do nich nie należy. Błędy popełnione przy montażu rekuperacji mogą skutkować nieprawidłowym działaniem instalacji, a także doprowadzać do awarii rekuperacji. Na jakie błędy należy zwracać największą uwagę? Czego unikać, by rekuperacja działała bez zarzutów? Specjalnie dla Was przygotowaliśmy wraz z Centrum Rekuperacji krótki poradnik.
Błąd nr 1: brak projektu instalacji rekuperacji
Zwykle pochwalamy spontaniczność, jednak nie w tym przypadku działanie bez wcześniej założonego planu nie jest wskazane. Projekt rekuperacji powinien być przygotowany wcześniej przez specjalistę. W takim projekcie powinny znaleźć się informacje dotyczące wymaganych parametrów jednostki centralnej, a także odpowiedniego rozkładu kanałów wentylacyjnych. Nawet doświadczona ekipa jest w stanie wykonać montaż instalacji rekuperacji wyłącznie w oparciu o wcześniej przygotowany projekt.
Błąd nr 2: brak analizy szczelności budynku
Żeby rekuperacja działała poprawnie, konieczne jest wykonanie wcześniej odpowiedniego audytu termowizyjnego. Dlaczego to takie ważne? Otóż pełną wydajność rekuperacji osiągamy w momencie, gdy budynek, w którym jest zainstalowana, jest w pełni szczelny. Warto to zweryfikować, by jeszcze przed montażem instalacji usunąć ewentualne nieszczelności np. w stolarce okiennej.
Błąd nr 3: Dobór złych kanałów wentylacyjnych
Wybór nieodpowiednich kanałów wentylacyjnych w dużej mierze łączy się z omawianym na początku błędem, jakim jest brak projektu instalacji. Jaki może być efekt doboru nieodpowiednich kanałów wentylacyjnych? Dobór złego rozmiaru kanałów wentylacyjnych może mieć wpływ na zmniejszenie wydajności rekuperacji i zaburzenie pracy urządzeń.
Innym skutkiem może być bardzo głośne działanie instalacji wentylacyjnej, co z pewnością zmniejszy komfort jej użytkowania. Częstym błędem przy instalacji kanałów wentylacyjnych jest niezapewnienie odpowiedniego dostępu do kanałów wentylacyjnych. Taki dostęp jest konieczny, by móc systematycznie przeprowadzać prace konserwacyjne, serwis i czyszczenie instalacji.
Rekuperacja to nowoczesna instalacja, która może sprawić, że nasze życie stanie się przyjemniejsze. Jednak warto jej montaż powierzyć profesjonalistom, którzy znają się na swojej profesji.